Mağaza Endeks Sistemi

 

Mağaza Endeks Sistemi Nedir?

 

Mağaza Endeks Sistemi; parapusula.com üzerinden e-ticaret sitelerine yönlenen üyelerimizin, olumlu ve olumsuz alışveriş deneyimlerini esas alır.

 

Bu deneyimler, bir hesaplama yöntemiyle puanlanarak Mağaza Endeksleri’ni oluşturur.  

 

Mağaza Endeksleri, mağazaların hizmet kalitesini grafik ve puan bazında görmenize ve analiz etmenize olanak sağlar.

 

Mağaza Endeks Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Üye iş ortağımız olmanızla birlikte Mağaza Endeks Sistemi’ne dahil olursunuz. İsterseniz, mağaza panelinizde yer alan aşağıdaki kutucuğun işaretini kaldırmanız halinde sistem dışına çıkabilirsiniz.

 

 

Aşağıdaki bilgi girişlerini yaparak kaydetmeniz sonrasında mağazanız için endeks puanı hesaplanmaya başlar. 

 

 

Çok kısa bir süreyi alacak bu işlem sonrasında, mağazanız için belirlenen “Endeks Başlangıç Puanını” panelinizden görüntüleyebilirsiniz.

 

Sistemimiz, oluşan bu puandan başlayarak, parapusula.com üzerinden internet sitenize yönlenen üyelerimizin olumlu/olumsuz alışveriş deneyimlerini puanlar ve mağazanızın endeks grafiğini oluşturur.

 

Puanlama süreci; üyemizin, ürünle veya ürün satın aldığı mağazayla ilgili olumsuz alışveriş deneyimini, parapusula.com şikayet paneli üzerinden mağazaya iletmesi ile başlar.

 

Geçerli süre dahilinde, üyemizin yaşadığı sorunun mağaza tarafından çözümlenmesi, kısmen çözümlenmesi veya çözümlenmemesi durumuna göre puanlama yapılır ve mağaza endeksine yansıtılır.

 

Sorunun çözümüne yönelik işleyen bu süreçte, Kullanıcı ile Mağaza arasında gelişebilecek ihtilaf, sorunun çözümlenmemesi, iletişimin sonuçlanmaması vb. herhangi bir durumda parapusula.com her hangi bir sorumuluk kabul etmez. 

 

Mağaza Endeksleri şu an için sadece e-Mağazalar ve Pazaryerleri için oluşturulmaktadır. Ancak Görmeden Almam Mağazaları ve Self Servis Firmaları da ilgili bilgileri doldurarak, oluşan ilk puanlarını görüntüleyebilirler. Ayrıca girilen bilgiler, üyelerimiz tarafından mağaza sayfanızda da görüntülenir ve mağazanız / firmanız adına güven oluşturur.

 

Mağaza Endeks Sistemi’nin Mağazalar İçin Önemi:

 

Endeksler, mağazalar için;  tüketicilerin kendileri hakkındaki düşüncelerini ve değer algısını objektif bir şekilde görmeleri, sektör içindeki ve rakipleri karşısındaki yerlerini değerlendirmeleri, ayrıca müşteri memnuniyeti ve güvenini arttırabilmek için atılacak adımları belirlemelerine imkan sağlar.

 

Müşterilerin artık daha bilinçli, araştırıcı ve sorgulayıcı nitelikte hareket ettiği, firma ve mağazalar arasındaki rekabet şartlarının gittikçe zorlaştığı günümüzde;  

 

*Fiyat, kalite, hizmet ilişkisine dayalı değer algısını benimsemiş,

 

*Müşteri memnuniyetini sağlamak için çaba sarf eden,

 

*Müşteri odaklı olan ve müşterisini kandırmayan,

 

*Bir müşterinin olumsuz deneyiminin, yayılma etkisiyle onlarca olumsuz müşteri demek olduğunun bilincinde olan,

 

*Müşterisinin yaşadığı sorunlara çözüm odaklı yaklaşan,

 

*Müşterisine güven veren

 

mağaza ve firmaların başarılı olma şansı bulunmakta.    

 

Sadece fiyat farklılığı yaratarak, ucuz fiyatla ürün satmaya odaklanan mağaza ve firmaların, kalite ve hizmetten ödün vermeleri nedeniyle uzun vadede ayakta kalma şansları bulunmuyor.

 

Siz de, “müşterilerimiz bizim için değerlidir” diyor ve müşteri algısını net ve objektif bir şekilde görmek istiyorsanız, mağaza panelinde yer alan bilgileri doldurarak Mağaza Endeks Sistemi’ne kolayca dahil olabilirsiniz. Endeks Sistemi’ne dahil olmak, ziyaretçilerimiz nezdinde; mağazanızın değerini ve itibarını arttıran, müşteri memnuniyetine verdiğiniz önemi yansıtan bir gösterge niteliğindedir.